BARABANIARZE

          W dniu 27 kwietnia w środę, Szkoła Podstawowa na ul. Wójtowskiej, miała przyjemność przyjąć  niezwykłych gości. Nasze progi odwiedzili iłżeccy barabaniarze, czyli Panowie: Marian Rachaduła, Aleksander Chudzikwski, Jacek Godzisz, Piotr Durasiewicz, Krzysztof Orczykowski, Tomasz Jeziorski, Łukasz Babula. Wszystkich serdecznie powitała dyrektor szkoły Pani Marzena Stasiło.

          Na wstępie Pan Marian Rachaduła i Pan Łukasz Babula przybliżyli historię i istotę iłżeckiego barabanu i barabanienia.

          Barabanienie jest iłżecką tradycją wielkanocną, której nazwa pochodzi od instrumentu – barabanu, rodzaju kotła będącego kiedyś na wyposażeniu w oddziałach wojsk Rzeczpospolitej. Słowo ,, baraban ‘’ wywodzi się od tureckiego ,, daraban ‘’, oznaczającego bęben używany przez pułki janczarskie.

          Barabanienie to czynność polegająca na wybijaniu określonego rytmu na bębnie, jak i ogólna nazwa tradycji. Od niepamiętnych czasów w Iłży, w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, odbywa się barabanienie, czyli obchód z zabytkowym bębnem po mieście, które ma zakończyć okres postu i zapowiadać Zmartwywstanie Chrystusa.

          Barabaniarz to osoba biorąca udział w tradycyjnym wielkanocnym obchodzie. Najważniejszym z nich jest solista, który nadaje rytm i prowadzi obchód. Od ponad czterdziestu lat, jest nim Pan Marian Rachaduła.

          Następnie, ku uciesze wszystkich zebranych na sali gimnastycznej,  Panowie zaprezentowali swoje umiejętności, które wywołały wśród dzieci ogromne wrażenie, co zostało nagrodzone gromkimi brawami i prośbą o bis.

          Dodać należy, że w ubiegłym roku, iłżecka tradycja barabanienia  została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. Jest  to wielki zaszczyt i wyróżnienie.

          Bardzo Panom dziękujemy za przybycie do naszej szkoły. Życzymy dużo zdrowia, abyście mogli jeszcze przez długie, długie lata kultywować tak piękną tradycję. Wszystkiego dobrego!

Zdjęcia i notatka: Anna Mazur