Apel szkolny Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada, w przededniu Święta Niepodległości, Szkoła Podstawowa w Iłży ,,ubrała się” w biało-czerwone barwy. Cała społeczność szkolna w odświętnych strojach o godzinie 11.11 stanęła na baczność, by w ramach ogólnopolskiej akcji SZKOŁA  DO HYMNU odśpiewać ,,Mazurka Dąbrowskiego”.

      To był początek obchodów 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W podniosłym nastroju zebrani wysłuchali uroczystej Akademii przygotowanej przez uczniów klas 7a i 7c pod opieką nauczycieli i wychowawców. W półgodzinnym programie młodzi artyści ukazali trudną drogę Polaków od rozbiorów do wolności, poprzez zrywy powstańcze aż po I wojnę światową. Poznaliśmy zasłużonych mężów opatrznościowych z Józefem Piłsudskim na czele, którzy wydźwignęli kraj ze 123-letniej niewoli.

     W nawiązaniu do naszych czasów, w dalszej części występu, młodzież zaprezentowała wiersze o współczesnym patriotyzmie i poszanowaniu symboli narodowych. Nakreśliła portret prawdziwego Polaka, dając wytyczne właściwej postawy i wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny w codziennym życiu. Prezentacja wizerunków ,,Ojców Niepodległości” okraszona dźwiękami patriotycznych pieśni, w scenerii biało-czerwonych dekoracji dopełniły całości tegorocznych szkolnych obchodów.

Dorota Sałamońska