W dniu 4 czerwca uczniowie klas V pod opieką wychowawców i nauczycieli poznawali województwo świętokrzyskie. W Świętej Katarzynie zwiedzili kapliczkę, znajdującą się w pobliżu bezimiennej mogiły powstańca z 1863 roku. Z powstaniem styczniowym związany jest również napis wyryty prawdopodobnie przez jednego z walczących na ścianie kaplicy: ,,Szczyt mego cierpienia zrównał się z tą górą. 1863’’ (chodziło o Łysicę, najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich, u której stóp stoi kapliczka). Słowa wzruszyły Stefana Żeromskiego, który wraz z towarzyszącym mu kolegą podpisał się pod nimi. Do dziś przetrwały jedynie podpisy oraz data ich wykonania. Stąd skierowaliśmy się na małą polanę otoczoną Puszczą Jodłową, gdzie wypływa spod ziemi legendarne źródełko św. Franciszka. Jedni wiążą jego powstania z historią o dwóch siostrach, które mieszkały w pięknym zamku na szczycie Łysicy, inni mówią, że ma moc magiczną, leczy choroby oczu i spełnia marzenia. Następnie przeszliśmy do znajdującego się obok klasztoru Benedyktynek. Zobaczyliśmy tu wnętrze kościoła z kopią figury św. Katarzyny, renesansowy wirydarz, a także zajrzeliśmy do rozmównicy.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Nowa Słupia. W Parku Legend podczas spaceru multimedialnego, poznaliśmy baśnie i legendy z regionu świętokrzyskiego. Na zakończenie wizyty w tym miejscu atrakcją okazał się symulator lotów na miotle.
Z Parku Legend przeszliśmy w kierunku Skałek Massalskiego, mijając kamienną figurę pielgrzyma Emeryka. Jej powstanie związane jest z jedną z najpopularniejszych legend w Górach Świętokrzyskich „O Pielgrzymie Świętokrzyskim”. Opowiada ona o sławnym, walecznym rycerzu, którego zarozumiałość i pycha zostały ukarane.
Po obiedzie udaliśmy się do miejscowości Kopiec, gdzie w osadzie neolitycznej uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich i łuczniczych. Pan przewodnik zabrał nas w podróż w czasie opowiadając o epoce, w której siekiery były z kamienia, a rolę dzisiejszego złota pełniła nowo odkryta miedź, podróżowano wozami zaprzężonymi w woły. Tworzono wyszukane ozdoby z rogu, kości, bursztynu czy miedzi.
Anna Grabska Małgorzata Jabłońska – Wójcik Iwona Duda Monika Socha